Kommenteeri

Hea laps, hea inimene... kaua võib?

Alateadlikud käitumismustrid ja uskumused võivad alguse saada erinevatest kohtadest: lapsepõlvest, suguvõsaliinist või eelmistest eludest. Ühel ja samal mõttemustril võib olla mitu kihti.

Võtame näiteks, hea/tubli lapse sündroomi - see võib alguse saada lapsepõlvest. Lapse suurim soov on saada oma vanematelt armastust. Kui ta tunneb sellest puudust, siis ta hakkab tähelepanelikult jälgima, kuidas ta saaks oma emale rohkem meele järgi olla? Kui ta toa ära koristab ja hästi õpib, siis on ema rahul ning kiidab teda. Kui ta ei sega ema oma küsimuste ja soovidega, siis tundub, et ka see meeldib emale. Ja nii edasi... Nii õpib laps oma heaolu siduma ümbritsevate inimeste käitumise ja meeleoluga.
Laps on nagu radar, püüdes kinni iga signaali, kuidas oma vanematele rohkem meele järgi olla. Eriti "edukas" on selles ülitundlik laps, kuna ta on väga võimekas aru saama ema ja isa meeleolust, siis ta püüab kinni isegi nende väljendamata soovid. Ja hakkab neid ka kohe täitma, tehes seda kõike alateadlikult. Saades sellise mustri lapsepõlvekodust kaasa ja nähes selle edukust, võib ta jääda seda ka täiskasvanuna kasutama - lootes nii teiste inimeste armastust ära teenida.

Seesama uskumus, et ma pean olema hea inimene, võib tulla ka suguvõsaliini pidi.

Võimalik, et kunagi oli esiemal või esiisal vaja olla väga seadusekuulekas ja igati sobituda ühiskonda, selleks et ellu jääda. Kuna hirm oma elu pärast oli nii suur, siis see hirmuenergia kandus edasi ka järeltulevatele põlvkondadele. Vaatamata sellele, et enam ei ole sellist hädaohtu, mis nõuaks taolist käitumist. Aga energia lihtsalt kandub edasi, seni kuni leidub suguvõsas keegi, kes mõistab, et see on mittevajalik käitumisjoon ja laseb selle energia vabaks. Enam ei ole vaja karta ega hoida oma arvamusi enda teada. Mõttemustrid ja uskumused, mis töötasid minevikus hästi, ei pruugi töötada enam olevikus. Aeg on need vabastada.


Uskumust, et ma pean alati olema hea inimene kõikide suhtes, saame vaadata ka eelmiste elude kontekstis. Võimalik, et millagi varem on selle inimese hing teinud midagi, mis ei olnud tolleaegse ühiskonna poolt aktsepteeritud või ta kuulutati ülekohtuselt teiste poolt halvaks inimeseks. See halb-olemise tunne on sisse jäänud ja nüüdses elus püüab ta seda heastada. Näiteks võib sellisel inimesel olla tunne, et ta ei tohi millegi vastu eksida, tal ei tohi olla oma arvamust, peab kõiki aitama ja kõikide teiste soove täitma. Kuid tegelikult kannab ta kaasas oma eelmise kehastuse lõpetama teemat ja energiat.

Seetõttu ongi väga oluline kätte leida just see õige tasand, kust mingi mõttemuster või uskumus on alguse saanud.

Kui tunned, et mingi sinu käitumisjoon häirib sind ja vaatamata jõupingutustele ei suuda sa seda ise muuta, siis suure tõenäosusega on selle all piirav uskumus. Selleks, et sa tunneksid end vabana ja oma elu voolamises, on hea kõik sellised piirangud vabastada.

https://www.meelestuudio.ee/teraapiad


Lisa kommentaar

Email again: